El Pasoans Medal at State Track & Field Championships

Sports

POSTED: Friday, May 14, 2010 - 9:53pm

UPDATED: Tuesday, May 18, 2010 - 11:35pm

Girls
Andress 1,600 relay - Finished 8th at State Championships
Qualifying mark, seed: 3 minutes, 58.20 seconds, eighth seed.
Athletes: Sophomore Lisa Bennett, senior Valerie Mendoza, senior Raenecia Gordon, senior Alisha Monnette.
Notes: This group is responsible for leading the Eagles to a District 1-4A championship and No. 1 ranking in the city.

Vania Anane - Finished 5th at State Championships
School, class: Jefferson, sophomore.
Event: Triple jump.
Qualifying mark, seed: 39 feet, 4 1/2 inches, third seed.
Notes: Won the regional championship; older sister also qualified for state in the 400 and triple jump.

Nina Herrera - Finished 5th at State Championships
School, class: Franklin, senior.
Event: 1,600-meter run.
Qualifying mark, seed: 5:14.00, eighth seed.
Notes: Was the District 1-5A champion in 1,600 and 800; fell at regionals in the 800 and came back to qualify for first state meet in the mile.

Monica Lopez - Finished 6th at State Championships
School, class: Del Valle, junior.
Event: Triple jump.
Qualifying mark, seed: 38-7 3/4, sixth seed.
Notes: Won five medals at the District 1-5A meet for the second year in a row; making first state appearance.

Angelica Palomino - Finished 5th at State Championships
School, class: Del Valle, junior.
Event: 800-meter run.
Qualifying mark, seed: 2:18.94, seventh seed.
Notes: Perhaps the biggest surprise qualifier; making her first appearance, she will run out of Lane 1.

Melanie Stires - Finished 6th at State Championships
School, class: Eastwood, junior.
Event: 800-meter run.
Qualifying mark, seed: 2:16.39, sixth seed.
Notes: Ran a 2:15 during the qualifying heats at the regional meet; making her first state appearance; will be in Lane 4.

Kayla Thornton - Finished 6th at State Championships
School, class: Irvin, senior.
Event: 100-meter hurdles.
Qualifying mark, seed: 14.30 seconds, fourth seed.
Notes: The all-city girls basketball MVP goes after state gold; won five gold medals at district meet; she will set her blocks up in Lane 5.

Boys

Shaun Powell - Finished 5th at State Championships

School:  El Dorado

Event:  100m Dash (10.75)

Mike Davis - Earned the Silver Medal with a 2nd place finish!
School, class: Parkland, senior.
Event: 400-meter dash.
Qualifying mark, seed: 48.41 seconds, third seed.
Notes: Just missed out on trip to Austin last year, but has now finally made it for the first time; he will be lining up to run in Lane 5.

Miguel Edwards - Finished 6th at the State Championships
School, class: Irvin, senior.
Event: Long jump.
Qualifying mark, seed: 23-10, first seed.
Notes: After three missed opportunities in the 100 meters, the Rockets senior finally has made it to Austin; has the top seed by an inch and a half.

Ramon Garcia - Earned the silver medal with a 2nd place finish!
School, class: Austin, junior.
Event: 800-meter run.
Qualifying mark, seed: 1:54.55, first seed.
Notes: Finished second last year at state after stumbling across the line; will begin his quest for gold in the third lane.

Lance Howard - Earned the Silver Medal with a 2nd place finish!
School, class: Parkland, junior.
Event: Discus.
Qualifying mark, seed: 181-02, third seed.
Notes: Is poised to win a medal in Austin; had a breakout season; will throw fourth in his flight; making his first trip to state.

Tony Loya - Finished 7th at State Championships
School, class: Fabens, junior.
Event: Shot put.
Qualifying mark, seed: 51-05, eighth seed.
Notes: The only area representative in the Class 3A meet; said he is excited to begin; making his first appearance.

Isaac Spencer - Earned an 8th place finish at State Championships
School, class: Austin, junior.
Event: 1,600-meter and 3,200-meter runs.
Qualifying mark, seed: 4:22.91, fifth seed and 9:39.10, eighth seed.
Notes: Had a short season due to basketball; has dropped his time drastically every race this year; second state appearance.

Danny Tarango - Earned the Bronze medal with a 3rd place finish!
School, class: Burges, sophomore.
Event: 800-meter run.
Qualifying mark, seed: 1:54.58, second seed.
Notes: Finished fourth last year at state; is only .03 seconds away from the No. 1 seed; could be a fierce matchup between rivals Tarango and Ramon Garcia.

Comments News Comments

great job!!!

Post new Comment