|
Monday, August 25, 2014 - 5:28pm

LIST: 2014 March Primary Election Candidates

LIST: 2014 March Primary Election Candidates
KTSM
Elections
Wednesday, December 11, 2013 - 4:23pm

December 9th, 2013 was the last day to file for the March primary in the state of Texas. With so many seats up for grabs, we've compiled a list of the candidates for each office for your reference.

U.S. Senator - Republican Primary

  • Linda Vega
  • Curt Cleaver
  • Dwayne Stovall
  • John Cornyn (I)
  • Ken Cope
  • Steve Stockman
  • Reid Reasor
  • Chris Mapp

U.S. Senator - Democratic Primary

  • Maxey Marie Scherr
  • David M. Alameel
  • Harry Kim
  • Kesha Rogers
  • Michael "Fjet" Fjetland

U.S. Representative District 23 - Republican Primary

  • Robert Lowry
  • Francisco "Quico" Canseco
  • Will Hurd

U.S. Representative District 23 - Democratic  Primary

  • Pete P. Gallego (I)

U.S. Representative District 16 - Republican Primary

  • Corey Roen

U.S. Representative District 16 - Democratic Primary

  • Beto O'Rourke (I)
  • Jaime O. Perez

Texas Governor - Republican Primary

  • Larry SECEDE Kilgore
  • Greg Abbott
  • Lisa Fritsch
  • Miriam Martinez

Texas Governor - Democratic Primary

  • Reynaldo "Ray" Madrigal
  • Wendy R. Davis

Lieutenant Governor - Republican Primary

  • Todd Staples
  • Jerry Patterson
  • Dan Patrick
  • David Dewhurst (I)

Lieutenant Governor - Democratic Primary

  • Leticia Van de Putte

Attorney General - Republican Primary

  • Barry Smitherman
  • Dan Branch
  • Ken Paxton

Attorney General - Democratic Primary

  • Sam Houston

Comptroller of Public Accounts- Republican Primary

  • Debra Medina
  • Glenn Hegar
  • Raul Torres
  • Harvey Hilderbran

Comptroller of Public Accounts- Democratic Primary

  • Mike Collier

Commissioner of the General Land Office- Republican Primary

  • George P. Bush
  • David Watts

Commissioner of the General Land Office- Democratic Primary

  • John Cook

Commissioner of Agriculture- Republican Primary

  • Tommy Merritt
  • Sid Miller
  • Joe Cotten
  • Eric Opiela

Commissioner of Agriculture- Democratic Primary

  • Jim Hogan
  • Huge Asa Fitzimons III
  • Richard "Kinky: Friedman

Railroad Commissioner- Republican Primary

  • Malachi Boyuls
  • Ryan Sitton
  • Wayne Christian
  • Beck Berger

Railroad Commissioner- Democratic Primary

  • Steve Brown
  • Dale Henry

Chief Justice, Supreme Court- Republican Primary

  • Nathan Hecht

Chief Justice, Supreme Court- Democratic Primary

  • William Moody

Justice, Supreme Court, Place 6- Republican Primary

  • Jeff Brown

Justice, Supreme Court, Place 6 - Democratic Primary

  • Lawrence Edward Meyers

Justice, Supreme Court, Place 7- Republican Primary

  • Jeff Boyd

Justice, Supreme Court, Place 7 - Democratic Primary

  • Gina Benavides

Justice, Supreme Court, Place 8- Republican Primary

  • Phil Johnson

Judge, Court of Criminal Appeals Place 3 - Republican Primary

  • Bert Richardson
  • Barbara Walther

Judge, Court of Criminal Appeals Place 3 - Democratic Primary

  • John Granberg

Judge, Court of Criminal Appeals Place 4 - Republican Primary

  • Kevin Patrick Yeary
  • Jani Jo Wood

Judge, Court of Criminal Appeals Place 9- Republican Primary

  • W.C. "Bud" Kirkendall

Chief Justice, 8th Court of Appeals District- Democratic Primary

  • Ann Crawford McClure
  • Mario Alberto Gonzalez

District Judge, 205th Judicial District- Democratic Primary

  • Francisco X. Dominguez
  • Rick Olivo
  • Daniel "Danny" Anchondo

State Representative District 75 - Democratic Primary

  • Rey "Coach" Sepulveda
  • Mary E. Gonzalez (I)

State Representative District 76 - Democratic Primary

  • Cesar Blanco
  • Naomi R. Gonzalez (I)
  • Norma Chavez

State Representative District 77 - Democratic Primary

  • Lyda Ness-Garcia
  • Marisa Marquez (I)

State Representative District 78 - Democratic Primary

  • Joe Moody (I)

State Representative District 79 - Democratic Primary

  • Chuck Peartree
  • Joe C. Pickett (I)

District Judge 120th Court - Democratic Primary

  • Maria Salas Mendoza

District Judge 168th Court - Democratic Primary

  • Michele Locke
  • Marcos Lizarraga

District Judge 171st Court - Democratic Primary

  • Bonnie Rangel

District Judge 210th Court - Democratic Primary

  • Gonzalo "Chalo" Garcia, Jr.

District Judge 243rd Court - Democratic Primary

  • Luis Aguilar
  • Alyssa G. Perez

District Judge 327th Court - Democratic Primary

  • Linda Chew

El Paso County Judge - Democratic Primary

  • Aliana Apodaca
  • Veronica Escobar
  • Eddie Holguin

County Court At Law Judge Number 1 - Democratic Primary

  • Ricardo Herrera

County Court At Law Judge Number 2 - Democratic Primary

  • Julie Gonzalez

County Court At Law Judge Number 3 - Democratic Primary

  • Javier Alvarez

County Court At Law Judge Number 4- Democratic Primary

  • Alex Gonzalez

County Court At Law Judge Number 5 - Democratic Primary

  • Carlos Villa

County Court At Law Judge Number 6 - Democratic Primary

  • M. Sue Kurita

County Court At Law Judge Number 7 - Democratic Primary

  • Thomas A. Spieczny

County Criminal Court Judge Number 1 - Democratic Primary

  • Alma Trejo

County Criminal Court Judge Number 2 - Democratic Primary

  • Robert S. Anchondo

County Probate Court Judge Number 1 - Democratic Primary

  • Patricia Chew

County Probate Court Judge Number 2 - Democratic Primary

  • Eduardo A. Gamboa

District Clerk - Democratic Primary

  • Norma Favela

El Paso County Clerk - Republican Primary

  • Richard Gonzlaez

El Paso County Clerk - Democratic Primary

  • Valerie A. Sanchez
  • Rosa Cervantes
  • Delia Briones

County Commissioner Precinct 2- Democratic Primary

  • David Stout
  • Jorge Artalejo
  • Sergio Lewis (I)

County Commissioner Precinct 4 - Republican Primary

  • Bruce King
  • Andrew Haggerty

County Commissioner Precinct 4 - Democratic Primary

  • Julio Diaz
  • Melodya Salaices
  • Ric Schecter

Justice of the Peace Precinct 1 - Democratic Primary

  • Robert T. Pearson

Justice of the Peace Precinct 2 - Democratic Primary

  • Becky Gonzalez
  • Brian J. Haggerty
  • Dan Watling

Justice of the Peace Precinct 3 - Democratic Primary

  • Chuck Silva
  • Guadalupe Aponte
  • Rick Melendrez

Justice of the Peace Precinct 4 - Democratic Primary

  • Jesus Urenda
  • Barbara Perez
  • Maria Anchondo
  • Yolanda "Yolie" Enriquez
  • Patrice Pena Loge

Justice of the Peace Precinct 5 - Democratic Primary

  • John John Chatman
  • Monica Teran
  • Nicolas Dominguez
  • Rene Gonzalez

Justice of the Peace Precinct 6 No 1 - Democratic Primary

  • Marco Martinez
  • Martin Renteria
  • Ruben Lujan

Justice of the Peace Precinct 6 No 2 - Democratic Primary

  • Enedina "Nina" Serna
  • Sergio Apodaca
  • Rosalie "Rosie" Dominguez

Justice of the Peace Precinct 7 - Republican Primary

  • Kelly Dickson
  • Ida Gardner
  • Robert Garcia

Justice of the Peace Precinct 7 - Democratic Primary

  • Brian Kennedy
  • Reed Leverton
  • Sergio Coronado

Comments News Comments

Post new Comment